Hiszpania - ogólne informacje na temat podróży

Przydatne wiadomości przed i w trakcie podróży, wyjazdu lub innego wypadu.
Gdzie, co, jak i po co........
bergman
Imię: Marcin
Województwo: Mazowieckie
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Grand: Nie
Rok produkcji: 2010
LPG: Tak
Kontakt:

Hiszpania - ogólne informacje na temat podróży

Post autor: bergman » 1 rok temu

Witam,

niedługo wyjeżdżam do Hiszpanii na wakacje. Jeszcze mnie tam nie było, więc chciałbym podpytać Was, może już ktoś tam dojechał autem (może nawet Espacem? ;) ).

Pytanie numer 1.
Jechać benzyną z gazem, czy dieslem?
Gaz tańszy, ale nie wiem jak tam na zachodzie z dostępnością (Niemcy bez problemu, ale Francja i Hiszpania?) Nie chcę spędzić wakacji na poszukiwaniu stacji LPG.
Diesla teraz kupiłem i myślę, że dojedzie bez problemu, ale jest też droższy. Dostępność bez problemu, jak stanie na drodze to od chłopa z traktora ściągnę i pojadę.

Czy warto omijać płatne autostrady? Podobno we Francji są dość drogie.
Chcę po drodze zwiedzić trochę południe Francji.

Wszelkie info mile widziane.
Pozdrawiam,
Marcin

Awatar użytkownika
Daroot
Imię: Darek
Województwo: Warminsko-mazurskie
Moje auto: Espace IV 3.0 V6 24V dCi P9X
Grand: Tak
Rok produkcji: 2007
LPG: Nie
Kontakt:

Re: Hiszpania - ogólne informacje na temat podróży

Post autor: Daroot » 1 rok temu

Ostatnie 3 razy byłem w Hiszpanii espacem, najdalej na Gibraltarze. Tyle że ja w lpg, masakrycznie dużo czasu traci się na tankowanie.

Gdzie chcesz jechać w Hiszpanii, do jakiej miejscowości? Rozpiszemy coś wspólnie :)
Francja bardzo drogi lpg, średnio po 3.6 zl wychodziło - ja czasami robię tylko jedno tankowanie (ostatnie w Niemczech, czyli LPG oraz PB do pełna), przelatuje 350km na zbiorniku i resztę na PB. Dopiero jak wpadam do Hiszpanii to tankuję.
Jeśli chodzi o tankowanie LPG w Hiszpanii, to praktycznie na każdej stacji Repsol jest gaz, przejściówka do wypożyczenia na tych stacjach. Na innych przejściówek nie mają. Potem już kupiłem. (https://allegro.pl/przejsciowka-adapter ... 94037.html).

Francję w większości omijam autostrady, zależy którędy jedziesz mogę rozpisać. Jeśli chcesz jechać płatnymi to wyjdzie około 450zł w jedną stronę. W Hiszpanii do okolic Taragony jadę płatnymi (od La jonquera do Valencji to ok 20 euro), potem do Valencji zależy, przeważnie bezpłatna, od Valencjii na dół to już praktycznie wszystko darmowe. Dlatego zapytałem gdzie jedziesz.

Ja zmieniłem na diesla, bo ciągłe martwienie się o LPG, fakt że są fajne aplikacje na androida które pokazują, tyle że to akurat będzie zamknięta, to akurat nie mieli przejściówki itd.
Ostatnio zmieniony Niedziela, 5 Sierpień 2018, 23:35 przez Daroot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciek
Imię: Maciek
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R
Rok produkcji: 2003
Kontakt:

Post autor: Maciek » 1 rok temu

Zależy gdzie do ESP jedziesz?

W FR autostrady drogie, jak jeździłem to tylko landem, sporo rond, teraz chyba 70km max na tych drogach, ale ogólnie jazda spokojna, można sporo zobaczyć, bo widoki i miasteczka zupełnie inne niż w PL. Sporo fotoradarów, mandaty przychodzą do PL, no i mandaty drogie, np. za 1-3km więcej w zabudowanym masz 90€.

W ESP nie warto omijać autostrad - tanie jak barszcz, a niektóre odcinki mimo bramek i obsługi na nich są i tak darmowe. Paliwo w Hiszpanii było tańsze niż w FR.
Mandaty w ESP też drogie, foto przychodzi bardzo szybko i ja miałem 150€ za 10km więcej na autostradzie. Mandaty za chociażby używanie cb radio (znajomy dostał 600€), telefon w ręku kierowcy, picie z butelki większej niż 0.5L przez kierowcę w czasie jazdy czy jedzenie w czasie jazdy za kierownicą.
Nie pamiętam czy w ESP czy w AT, ale w którymś z tych krajów za nawigację większą niż chyba 7" na szybie też spory mandat był i kazali zdejmować.

Z Mazowsza to na Wrocław-Pragę-Norymbergę-Strasbourg-Lyon-Orange-Marsylie i jesteś na dole FR.

Paliwo - nie wiem, ja jeździłem dieslem i z paliwem problemu nie było, ale jak piszesz, w DE z lpg nie ma problemu, ale dalej jakoś mi się w oczy nie rzucił dystrybutor do lgp. Dół Francji to trochę górek, a i sama ESP tez do płaskich nie należy - przed Madrytem w lato potrafi być nawet w okolicach zera stopni czy przymrozek nawet w lato, takie górki. A za Ponferradą na północy mają góry ze śniegiem i nawet wczesną wiosną zdarzyło mi się tam widywać auta z tablicami z Hiszpanii z nartami na dachu.

bergman
Kontakt:

Dzięki za informacje :-)
Jadę do miejscowości Cabo Roig. Doświadczenia nie mam tam żadnego, dwa posty i już jestem sporo mądrzejszy :-)

Awatar użytkownika
Daroot
Kontakt:

Po kolei.
https://goo.gl/maps/8wJWuRjQNSM2

Ostatnia stacja na której ja się zatrzymuję to Aral w DE, zależy kto co lubi.
Stamtąd jadę bezpłatnymi przez miejscowości:
Vesoul, Dole, Digoin, Vichy.

Ten pierwszy odcinek od Miluza do Belfortu pozwala zaoszczędzić coś koło 15 euro, a jest bardzo krótki, nie warto.

Od Vichy do Clermont Ferrand już płatna, bo nie warto objeżdżać, za wąskie landówki przez mnóstwo miejscowości, a koszt tego kawałka płatnego to dokładnie 8 euro.

Na mapie zaznaczyłem gdzie warto sie potem zatrzymać, jeśli chodzi o stację lpg - esso. Od Clermont Ferrand już bezpłatna autostrada, ale stacji jak na lekarstwo, można sie zdziwić, chyba że będziesz wjeżdżał w miejscowości, ale tam stacje generalnie tylko na francuskie karty płatnicze i zero obsługi (automaty). Nie zatankujesz.

Zdecydowanie polecam wiadukt w Millau, trzeba to zobaczyć, nie warto objeżdżać, to tylko 11 euro lub 14 euro jeśli jedziesz z boxem dachowym. Ale jakie widoki, polecam punkt widokowy przy Millau. Wklejam jakieś foto z tego.

Od stacji Esso z mapki do Perpignan ja jadę bezpłatnymi, chyba że ewidentnie wypadnie Ci środek dnia roboczego, to weź poprawkę na to i warto gdzie nie gdzie zapłacić.

Od Perpignan obowiązkowo już płatna (10 euro do La Jonquera), bo to wysokie góry. Sprawdź jak wygląda tam sytuacja, ale pół roku temu tam wszystko było w remoncie i na wjazd do ES był korek około 20km. Masakra, dlatego ja tak celuję aby takie momenty przeskoczyć w nocy. (sprawdziłem właśnie natężenie ruchu na mapsie, pokazuje ogromny korek godzina 17, na wyjazd z ES).

Tankuję w La Janquera, jest kilka stacji do wyboru i koloru, czynne całodobowo. Jest LPG.

W Espanii, generalnie jak nie jeździłeś landówkami i nie znasz ich, to nie kombinuj i wskakuj na płatną drogę do samej Tarragony. Koszt od La Jonquera do Tarragony to 20 euro.

Za Tarragoną można jechać bezpłatnymi, mają fajne drogi, mało miejscowości, praktycznie większość to 1,5 pasa. Po kilkudziesięciu km już bezpłatne autostrady A-7.

Tak do Valencji, potem już całkowicie bezpłatne wszystko, alternatywne drogi idą, płatna i obok bezpłatna - takiej samej jakości, co jest bardzo dziwne. No ale tak jest.

Zwracaj uwagę we Francji gdzie idziesz spać, tak samo w Hiszpanii w okolicach Barcelony.
Podsumowując: wziąłbym diesla.
Załączniki
IMG_20171028_122209.jpg
IMG_20171028_122601.jpg

bergman
Kontakt:

Wow! Dzięki za mnóstwo wskazówek. Chyba wezmę diesla, po pierwsze grand, po drugie 83l paliwa to można kawał drogi przejechać bez zatrzymywania (może przejadę Francję na zbiorniku).
Co masz na myśli pisząc o spaniu? Będę jedynym kierowcą i planuję raz na jakiś czas położyć się z tyłu na materacu, bo na fotelu nie jest tak wygodnie.

Awatar użytkownika
Daroot
Kontakt:

Z tyłu na materacu? Czy Ty jedziesz, autobusem? :D
Ja jadąc z Olsztyna, robię nockę w Słubicach w Hotelu, stamtąd wyjeżdżam o 8 rano, wieczorem jestem na granicy DE/FR. Tutaj już dłużej i kolejne 12h, dolatuje do Millau na 9 rano i ide spać na 2-3h w aucie. To bezpieczny parking. Stamtąd już do Alacant na strzała i wieczorem jestem na miejscu.

Dziwne miejsca do spania typu opuszczony parking nie są wskazane. Jak chcesz spać to na stacjach benzynowych lub oświetlonych parkingach. We Francji dużo dziwnych narodowości się przewija ostatnio, trzeba uważać. Szybę mi w aucie na lawecie wybili i nie słyszałem bo spałem, nic w środku nie było, straty pozostały. Słyszy się o różnych sytuacjach, przeważnie od kierowców ciężarówek.

Hiszpania już bezpieczniejsza, od Tarragony w dół jest ok, góra też spotkałem się z agresją.

Awatar użytkownika
Maciek
Imię: Maciek
Rok produkcji: 2003
Kontakt:

Post autor: Maciek » 1 rok temu

Na dobrą sprawę u nas w firmie była zasada, że w dół od Clermont-Ferrand/Millau czy Orange (zależy od trasy) się w drodze do i z Hiszpanii nie stawało, a pod taką Marsylią tylko w celu za- czy rozładunku i się do Włocha uciekało, bo bezpieczniej. Jak już nocka to tylko na autostradzie na parkingu czy pod firmą jeżeli był parking a nie ulica.

bergman
Kontakt:

Jedziemy we dwie osoby, grandem bez tylnych foteli, wiec można rogówkę wstawić i telewizor :-)

Awatar użytkownika
Daroot
Kontakt:

Zazdroszczę, tak to można jechać :)

bergman
Kontakt:

Jestem już w Hiszpanii.
Niemcy przejechane bez problemu, tylko tuż przed Francją była autostrada zamknięta i musieliśmy przejechać kilka kilometrów przez wiochy. Przy okazji kupiliśmy paliwo taniej niż w innych miejscach. Na ostatnim Ataku cena była raczej standardowa-autostradowa, ok 1,38 euro.
Francję przejechaliśmy za ok 14 euro :-) Jechałem zgodnie ze wskazówkami Daroota, dzięki za podpowiedzi. Jazda jest przez wiochy, mnóstwo fotoradarów. Jeden strzelił w auto przede mną, wiec to nie ściema. Na szczęście Yanosik ładnie o nich informuje, tylko o jednym nie wiedział, ale w porę go zauważyłem.
Ceny paliw chore. Średnia za gaz 0,9 euro. W jednym miejscu widziałem za 0,75 EUR, ale raczej standardowa-autostradowa to 0,79. Benzyna ok 1,6 euro, diesel zazwyczaj 1,4-1,5 euro. We Francji nie wlewalem, bo tuż przed granicą dolalem do pełna.
Pierwsza automatyczna stacja w Hiszpanii, diesel: 1,12 euro. Dojechaliśmy do Girony, weszliśmy do bazyliki i spadł taki deszcz, że całe miasto w momencie wypłukało się z ludzi. Przejechaliśmy sobie przez Lloret dr Mar, jutro jedziemy zwiedzać Barcelonę i później dalsza podróż do Cabo Roig.

KAZAR29
Imię: Mariusz
Rok produkcji: 2006
Kontakt:

Post autor: KAZAR29 » 1 rok temu

Jeśli jesteś niedaleko Lloret to koniecznie jedz do Tossa de Mar...jest gdzie połazic i plaża fajna.
Załączniki
20180120_155824.jpg

bergman
Kontakt:

Siedzę póki co w Cabo Roig i zwiedzam trochę okolicę. Czy ktoś z Was był w Maladze? Zastanawiam się czy tam nie wyskoczyć na wycieczkę i przy okazji zobaczyć Gibraltar. Warto tam jechać?

Awatar użytkownika
Daroot
Kontakt:

Warto. Zwłaszcza lotnisko na Gibraltarze :D

p.s. jesteś rzut beretem od mojego ulubionego hotelu: https://goo.gl/maps/wP67Agcpbat

ODPOWIEDZ