Alex Optima do 2.0T FL - czy warto?

Czerus
Imię: Krzysztof
Województwo: -----
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R
Grand: Tak
Rok produkcji: 2006
LPG: Nie
Kontakt:

Alex Optima do 2.0T FL - czy warto?

Post autor: Czerus » 1 rok temu

Witam

Zastanawiam się nad montażem instalacji LPG do mojego granda (2.0 T FL). Myślę na zakładem Neptun z Koszalina (jeden z nielicznych bardzo mocno polecanych na na lpg forum z Zachodniopomorskiego). Zaproponowali mi takie główne elementy instalacji firmy Alex z serii Optima:
* sterownik Optima nano
* wtryski barracuda
* reduktor - shark1500

Czy miał już kiedyś doczynienia z taką instalacją? jak ona się sprawuje? Przyznam szczerze, że do tej pory nie słyszałem o optima i raczej skłaniałem się do Staga lub BRC (BRC pewnie 24 do montażu w Tanowie).

Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Awatar użytkownika
manitou
Imię: Sławek
Województwo: Łódzkie
Moje auto: Espace III 2.0 16V F4R
Grand: Nie
Rok produkcji: 2000
LPG: Tak
Kontakt:

Re: Alex Optima do 2.0T FL - czy warto?

Post autor: manitou » 1 rok temu

Jeśli będziesz miał pod ręką gazmena który siedzi w Optimie, to problemu nie ma. Wtryski i reduktor OK. Od BRC ze względu na specyficzne podzespoły trzymałbym się z daleka.

Awatar użytkownika
RedDragon
Imię: Zbyszek
Województwo: Mazowieckie
Rok produkcji: 2009
Kontakt:

Post autor: RedDragon » 1 rok temu

Nie znam Optimy, nie wypowiem sie. Miałem BRC dośc długi czas, jak sie posypała elektronika, zamieniłem w E III na KME
teraz montować będę w E IV z 2009 instalacje LPG - STAG 300, wtryski barracuda z optymalnie największa butla w kole.

Awatar użytkownika
Daroot
Imię: Darek
Województwo: Warminsko-mazurskie
Moje auto: Espace IV 3.0 V6 24V dCi P9X
Kontakt:

Post autor: Daroot » 1 rok temu

Ja również tej instalacji nie mam, ale przy zakładaniu instalacji do velka, akurat kolega Neptun dużo informacji mi przekazał, również na temat optimy.
Na tyle dużo, że rozważałem dojazd do niego i montaż instalacji w Koszalinie (jestem z Olsztyna), bo Optima ma funkcje których nie mają stag czy tech.

Awatar użytkownika
wolek
Imię: Tomek
Rok produkcji: 2007
Kontakt:

Post autor: wolek » 1 rok temu

Optima jest super jeśli chodzi o możliwości, stag 300 wspomniany wcześniej to już przeżytek.

Czerus
Kontakt:

O jakich możliwościach dodatkowych mowa? Ja generalnie najbardziej boję się tego, że z każdą pierdołą trzeba będzie jeździć do Koszalina. Te wtryski baracuda są chyba na listwie co? Czy to nie problem?

Jeszcze, żeby wyjaśnić - ja nie planuję w tym samemu grzebać czy też czegokolwiek ręcznie ustawiać.

A jeszcze przed chwilą dzwoniłem do Dretana. Oni tylko BRC. Kwota za instalkę to 3100. Dodatowo 150 wlew pod klapką + 200 emulator poziomu paliwa. Ale Pan powiedział, że emulator dopiero po montażu bo musze sam sprawdzić czy co restart silnika samo nie będzie się resetować (ponoć musze mieć minimum 1/4 baku, żeby to zadziałało).

Awatar użytkownika
wolek
Imię: Tomek
Rok produkcji: 2007
Kontakt:

Post autor: wolek » 1 rok temu

Z możliwości jakie daje sterownik skorzysta instalator. Generalnie jeśli kumaty monter to nie powinno być problemów. Barracudy są też pojedyncze z dedykowanym adapterami do montażu.
Brc odpuściłbym.

Awatar użytkownika
bloku
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rok produkcji: 1999
Kontakt:

Post autor: bloku » 1 rok temu

STAG 300 to archaik ale wbrew pozorom jego prostota jest przydatna zwłaszcza po gwarancji gdzie samodzielnie można wszystko sobie robić. Przy Optimie jak i Landi Renzo trzeba mieć kod wejścia w sterownik - instalatorzy często to zakładają aby mieć "pacjenta" u siebie na serwisach.

Wtryski są jak najbardziej ok i można montować indywidualnie oraz w listwie (dokupując adapter). Nad reduktorem ja bym się zastanowił. Kierowałbym się ku gurtnerowi albo AC Czerwony (oczywiście przy zachowaniu Staga 300 lub QBoxa).

Awatar użytkownika
lukaszek
Imię: Łukasz
Województwo: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: lukaszek » 1 rok temu

Ja jestem świeżo po instalacji - wsadzone STAG QNEXT wtryski baracuda i narazie wszystko hula. Odnoszę nawet wrażenie że lepiej idzie i ładniej pracuje na gazie niż benzynie. Za wcześnie jednak by coś oceniać bo dopiero 350 km przejechane. Emulator paliwa wbudowany jest w sterownik i chyba nawet działa ;). Całość wyszła 3050 zł nie wiem czy to dużo czy nie ale chciałem zakładać u polecanego gazownika przez znajomych i musiałem się niestety uzbroić w cierpliwość i odczekać miesiąc na termin.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

ondre
Imię: andrzej
Rok produkcji: 2004
Kontakt:

Post autor: ondre » 1 rok temu

Polecam optime. Chyba najbardziej dopracowany sterownik. Ale jak zawsze gazmen to podtawa strojenia. A ze renowki są wredne do strojenia to sama autoadaptacja nie pomoże.

Czerus
Kontakt:

Dziękuję bardzo wszystkim za opinie. Umówiłem się na koniec listopada do Neptun Autogaz. Bedzie chyba ta optima. Dam znać już pomontażu jak zakład i jak sama instalka.

czajaio
Imię: Wojtek
Rok produkcji: 2003
Kontakt:

Post autor: czajaio » 1 rok temu

Optimę mam w xsara Picasso 1,8 od ponad roku - żadnych problemów. Sterownik ma dużą zaletę jaką jest auto dostrajanie krzywej wtrysku w pewnym zakresie co oznacza brak konieczności regulacji. Wtryski barracuda osobne, nie na listwie.
BRC mam w Espace 2,0T i też nie mogę złego słowa powiedzieć. Jedno co, na pewno BRC jest droższa w montażu i w eksploatacji choćby ze względu na cenę filtrów.
Miałem jeszcze do czynienia z instalacją AG compact w citroenie c5 i ta wypada w mojej opinii najsłabiej. Rozstrajanie się, łapanie błędów...

austryliew
Imię: Tomasz
Województwo: Podkarpackie
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Kontakt:

Post autor: austryliew » 1 rok temu

Porównujcie jabłka z jabłkami a nie sterownik z przed lat do dzisiejszych rozwiązań. Dzisiaj zakłada się sterowniki Staga Q generacji.
Wersje z plusem z łączone po OBD bez plusa mają swoje gniazdo. Mają emulatory i czytają parametry (autoadaptacja ISA czy jakoś tak).
Stag ma mimo wszystko taką przewagę, że sporo ludzi to umie obsłużyć. A taką optimę kilka osób w Polsce. Fajnie, że akurat blisko kogoś, ale jak ten ktoś się zawinie to kto? 300km w jedną stronę?

focus
Imię: adam
Moje auto: Zamierzam kupić
Kontakt:

Post autor: focus » 9 miesięcy temu

Nie do końca, bo nie wiem czy 150 warsztatów z doświadczonymi monterami to tak mało, korzystałem z wyszukiwarki http://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat i w mojej okolicy było przynajmniej 3 warsztaty montujące zestawy optima do wyboru

pablo76
Imię: paweł
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Rok produkcji: 2008
Kontakt:

Post autor: pablo76 » 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,
podbijam temat bo szukam gdzie w Szczecinie zagazowac mojego Renault Espace IV Grand Espace 3.5 i V6 24V 245KM? Najbliżej mam do autkogaz na wernyhory 17 - http://autkogaz.szczecin.pl/ i szukam kogoś kto u nich dokładnie takie auto gazował. Nie chce wnikać w podzespoły i samemu konfigurować zestaw. Chce po prostu zlecić komuś kto się na tym zna, wszystko skonfiguruje i będę jeździł bez problemów. W autkogaz twierdzą, że robili sporo tych silników zarówno w espace jak i vel satis, ale wolałbym jeszcze dopytać kogoś kto u nich robił :)

danek
Imię: daniel
Województwo: Mazowieckie
Rok produkcji: 2010
Kontakt:

Post autor: danek » 3 tygodni temu

Mam lpg optima i świetnie się sprawdza. Nie ma żadnych problemów. Osobiście nie mam technicznych i mało się na tym znam, ale najważniejsze że auto spisuje się dobrze. Dla zainteresowanych podaj listę specjalistów którzy zajmują się montażem tego typu instalacji https://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat

ODPOWIEDZ