LPG w silniku 2.0T

Awatar użytkownika
manitou
Imię: Sławek
Województwo: Łódzkie
Moje auto: Espace III 2.0 16V F4R
Grand: Nie
Rok produkcji: 2000
LPG: Tak
Kontakt:

Re: LPG w silniku 2.0T

Post autor: manitou » 1 rok temu

lukaszek pisze:Według homologacji E8-67R-014619
Po homologacji wychodzi AC R01 czyli reduktor do 250KM. Z tego co opisałeś sprzętowo jest ok i powinno to hulać bez problemu i bez podpierania się PB w sytuacjach "stresowych". Niestety nie od dziś wiadomo, że bardzo dużo zależy od kumatego gazmena.

Awatar użytkownika
lukaszek
Imię: Łukasz
Województwo: Lubelskie
Moje auto: Inne
Rok produkcji: 2009
LPG: Nie
Kontakt:

Post autor: lukaszek » 1 rok temu

Ale nikt nie bierze pod uwagę skrajnych warunków mróz minus 25 pół butli gazu i pedał w podłodze czy to nie może przydławić systemu zasilania lpg?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
badyl
Imię: Paweł
Województwo: Mazowieckie
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R
Grand: Tak
Rok produkcji: 2006
Kontakt:

Post autor: badyl » 1 rok temu

Nic nie przeszkadza gaz w butli lpg jest w stanie płynnym a wtryskiwany do silnika jest w stanie lotnym bo przecież reduktor przekształca lpg z płynnego w lotny więc temperatura gazu w butli spowoduje tylko to ze auto będzie się musiało dłużej nagrzewać na benzynie żeby przełączył się na gaz, no chyba że ktoś ma instalacje z wtryskiem płynnego gazu cng.

cns80
Imię: Patryk
Kontakt:

Post autor: cns80 » 1 rok temu

Jak się przełącza w dotrysk to nigdzie oprócz podpiętego laptopa albo przepływomierza na przewodach benzynowych tego nie zobaczysz :)
Co do pytania po co dotrysk ze względu na temperaturę: LPG ma niższą kaloryczność niż PB stąd przy wysokich obrotach i dużym zapotrzebowaniu na moment obrotowy ilość dostarczanego gazu rośnie szybciej niż w przypadku benzyny. Oczywiście przy założeniu że mieszanki są podobne i nie akceptujemy gwałtownych obciążeń na ubogiej mieszance LPG. I tu wychodzi kolejna cecha gazu czyli wyższa temperatura spalania. Nie dość że gazu jest więcej to wytwarza wyższą temperaturę w komorze, a ze względu na mniejszą dynamikę spalania LPG ta temperatura utrzymuje się w górnej wartości chwilę dłużej niż na PB (oczywiście poruszamy się w granicach jednego suwu tłoka więc to są milisekundy). Powtarzalność tego zjawiska po kilka razy na sekundę powoduje dość gwałtowny przyrost temperatury oddawanej między innymi na gniazda zaworowe. Dlatego dotrysk benzyny ma ratować sytuację zapewniając obniżenie temperatury spalania części mieszanki i zwiększenie dynamiki spalania.
Akurat w naszych silnikach jest to raczej zbędne, bo to stara technologia z dość twardymi gniazdami. Ale jeśli to ma ratować przed zbyt ubogą mieszanką z winy gazownika lub doboru instalacji to są tylko dwie drogi : albo usunąć wadę poprzez modyfikację instalacji lub zmianę gazownika (a co z gwarancją i dodatkowymi kosztami ?), albo zostawić, bo lepiej spalić trochę benzyny niż szukać nowej głowicy.
wybór rozwiązania nie jest prosty.

P.S. Gdzieś kiedyś widziałem temat o tych reduktorach, że w chwili gdy gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na paliwo, to one nie trzymają ciśnienia i dopiero po chwili reagują więc chyba nie są specjalnie rewelacyjne.

Awatar użytkownika
badyl
Kontakt:

tak było w pierwszych wersjach tych reduktorów teraz są już poprawione ale nie powiem można trafić na felerny model bo trzeba się pozbyć bubli.

cns80
Kontakt:

badyl pisze:no chyba że ktoś ma instalacje z wtryskiem płynnego gazu cng.
Jak sama nazwa wskazuje CNG nie może być skroplony ;) Skroplony jest LNG. A LNG zamarznie Ci wtedy kiedy zamarznie w nim metan czyli ok -181 stopni C :)

bergman
Imię: Marcin
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Rok produkcji: 2010
Kontakt:

Post autor: bergman » 1 rok temu

cns80 pisze:
Jak sama nazwa wskazuje CNG nie może być skroplony ;) Skroplony jest LNG. A LNG zamarznie Ci wtedy kiedy zamarznie w nim metan czyli ok -181 stopni C :)
No przy -181stC to espace może już nie odpalić ;-)

cns80
Kontakt:

bergman pisze:
cns80 pisze:
No przy -181stC to espace może już nie odpalić ;-)
Trochę więcej wiary we francuską myśl techniczną :twisted: "Antipollution a controler" na pewno się zaświeci :P
Ostatnio zmieniony Środa, 15 Marzec 2017, 10:26 przez cns80, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
badyl
Kontakt:

sorki dokładnie chodziło mi o V generacje lpg wtrysku w fazie ciekłej .

Awatar użytkownika
EliotNes1
Imię: Darek
Województwo: Śląskie
Kontakt:

Post autor: EliotNes1 » 1 rok temu

Panowie, ale pisząc o kolorach czarny czy czerwony macie na myśli faktyczny kolor czy jest to przyjęta nazwa jak czarne skrzynka w samolocie która jest faktycznie czerwona?
U mnie jest coś takiego
Załączniki
20170315_134904.jpg

roxman
Imię: Robert
Województwo: -----
Rok produkcji: 2003
Kontakt:

Post autor: roxman » 1 rok temu

EliotNes1 pisze:Panowie, ale pisząc o kolorach czarny czy czerwony macie na myśli faktyczny kolor czy jest to przyjęta nazwa jak czarne skrzynka w samolocie która jest faktycznie czerwona?
U mnie jest coś takiego
I to jest panie kolego bardzo trafne pytanie o co caman z tymi kolorami ? To na obudowie widać czy tylko w oznaczeniu

Awatar użytkownika
badyl
Kontakt:

Chodzi o kolor fabryczny reduktora AC R01 czerwony ja mam u siebie do 250 KM a podobno czarny jest do 150 KM

Awatar użytkownika
EliotNes1
Kontakt:

Ciężko wykonać zdjęcie ale udało mi się podejść i wykonać foto tabliczki czy naklejki na reduktorze.
No i uspokoiłem się bo mam reduktor DRAGO SPORT do 350 KM.
Załączniki
20170315_163318.jpg

roxman
Kontakt:

badyl pisze:Chodzi o kolor fabryczny reduktora AC R01 czerwony ja mam u siebie do 250 KM a podobno czarny jest do 150 KM
ok a jak mój nie ma kolorów jest srebrny cały kolor odlewu żeliwa chyba to mam się martwić czy poszukać oznaczenia bo jakoś nie brałem do głowy śmiga śmiga a na ile kucyków obliczony jest ciężko mi powiedzieć

austryliew
Imię: Tomasz
Województwo: Podkarpackie
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Kontakt:

Post autor: austryliew » 1 rok temu

Panowie, chodziło o reduktor firmy AC. ac r01 są dwie wersje czarny dekiel i czerwony. Pierwszy do 150KM drugi do 250KM, kolejna rzecz to te dotryski. Trzeba mieć świadomość, że dotryski można robić bo sterowniki mają taką możliwość, tylko jest pytanie po co, jak silnik tego nie potrzebuje przy poprawnym zamontowaniu i zestrojeniu a później serwisowaniu. Po to montujecie gaz, żeby na nim jeździć, instalacja ma się zwrócić a koszty jazdy to ma być LPG + serwis i tyle.
Kolejna sprawa, że pytałem o kolor, bo czasami gazownik może przez brak umiejętności lub zaoszczędzenie na gratach kosztem większego zarobku wkładając słabszy reduktor i w górze stosując dotryski lub też nie potrafi zestroić instalacji w górnych zakresach i maskuje to dotryskami lub też źle zamontował (niezgodnie ze sztuką) i przez to nie jest w stanie wyciągnąć poprawnego działania w pełnym zakresie obrotów i mocy i maskuje to dotryskami. Może czasami w porozumieniu z użytkownikiem (klientem) jakieś specjalnej troski silniki traktować dotryskami, bo może to ratować silnik, ale wtedy po co montować gaz?

https://www.google.pl/search?q=ac+r01&n ... 4&bih=1127

Jeszcze co do mrozu, to akurat była zima po -23 i na razie póki co nie przełączył się na PB. Choć staram się nie używać zbytnio silnika zanim się nagrzeje to raz się zdarzyło przy 2 kreskach i gaz się nie przełączył.

Awatar użytkownika
EliotNes1
Kontakt:

Np. reduktory firmy Elpigaz mają kolory czarny do 160 KM, srebrny do 200 i czerwony do 350.

Awatar użytkownika
badyl
Kontakt:

roxman pisze:
badyl pisze:Chodzi o kolor fabryczny reduktora AC R01 czerwony ja mam u siebie do 250 KM a podobno czarny jest do 150 KM
ok a jak mój nie ma kolorów jest srebrny cały kolor odlewu żeliwa chyba to mam się martwić czy poszukać oznaczenia bo jakoś nie brałem do głowy śmiga śmiga a na ile kucyków obliczony jest ciężko mi powiedzieć
Jak śmiga to dobrze ale warto sprawdzić i wiedzieć co się ma ze reduktor i do jakiej mocy dla własnego zadowolenia bynajmniej :D

roxman
Kontakt:

Przez was się podlamalem gaziaz wsadził mi tommasetto Arctic 180 koni które po użytkowaniu realne ma 150 czyli na granicy cienia ale pal to licho tak to jest jak człowiek się nie zna

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
EliotNes1
Kontakt:

Swoją drogą ciekawe czy te kolory są znormalizowne i wszystkie firmy stosują odpowiednie kolory do odpowiednich mocy?
Jeśli by tak było to roxman nie masz się czym martwić. Srebrne były by do ok. 200 KM :)

Awatar użytkownika
pR0SiAczekELBLAG
Imię: Rafal
Rok produkcji: 2007
Kontakt:

Post autor: pR0SiAczekELBLAG » 1 rok temu

Nemo pisze:(...) raczej mówimy o zastąpieniu gazu benzyną w momencie wystąpienia niewydolności instalacji gazowej.
Nie wiem jak w techu, a już szczególnie w innych instalacjach ale (jak mi to kiedyś gazmen wyjaśniał) w stagu to podobno działa tak, że w momencie jak przykładowo spada ciśnienie to sterownik przełącza poszczególne cylindry z LPG na PB, nawet wszystkie 4 i w ogóle tego nie sygnalizuje. Jak obciążenie (zapotrzebowanie na gaz) spada, to przełącza znowu na LPG.(...)I tak właśnie ratują się papraki, że wpakują byle co, wystroją byle jak, ale włączą wspieranie benzyną (wyłączają opcję wspomnianą powyżej) i potem "szczęśliwy" nabywca ucieszony jak mało spala gazu doznaje szoku, że benzyna nadal znika jak kiedyś :evil:
Takie przeboje miałem w clio 1.2 16v z instalką.. W tempie autostradowym czyli w tym samochodzie zawsze powyżej 4000rpm samochód zaczynał połykać konkretne ilości benzyny. Okazało się, że po prostu przechodził niezauważalnie w całości na noPb po przekroczeniu chyba 5000rpm (jakieś 150kmh), a powyżej 4000rpm noPb "dolewał"... Masakra to była - jedyne co pamiętam :( W C5 1.8 przy 5000rpm zaczynał się festiwal - choć dla tych obrotów prędkości przekraczały już 170kmh - więc już sytuacja nie tak częsta... to że przy ostrym deptaniu na niższych biegach "dolewa" mi nie przeszkadzało, ale przy kilkusetkilometrowych przejazdach w równym, szybkim tempie jazda na noPb zwyczajnie w..rwiała.

ODPOWIEDZ